Митне оформлення медичного обладнання

Митне оформлення медичного обладнання

Поширення медичних центрів та діагностичних лабораторій потребує великої кількості якісної медтехніки. Сьогодні наша розмова про об’ємний процес імпорту медобладнання, а саме його митного оформлення. 

Митні процедури

Взагалі імпорт медобладнання вимагає виконання деяких умов. Якщо Ваша компанія ще не здійснювала експортно-імпортні операції- першим кроком буде реєстрація суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності. Це робиться шляхом подання реєстраційної картки на митницю за місцезнаходженням фірми. Взяття на облік проводиться одноразово у підрозділі будь-якої митниці. 

Другий етап - обрання шляху декларування - або самостійно бути декларантом або з залученням спеціаліста-декларанта на договірній основі.

Згідно зі ст.194 Митного кодексу України декларант заздалегідь повідомляє орган доходів та зборів про намір переміщення даних товарів. Це відбувається шляхом надання попередньої митної декларації. Додаткова декларація, в якій містяться точні дані про обладнання, що зазначається в попередніх документах, подається протягом 10 днів після його надходження до органу доходів і зборів.

Крім митного контролю, товари під час ввезення на територію України можуть підлягати екологічному, радіологічному, санітарно-епідеміологічному контролю. Особливо це стосується рентген-обладнання. 

Перелік необхідних документів знаходиться в ст.335 Митного кодексу України. Він може відрізнятись в різних випадках в залежності від способу транспортування, особливостей обладнання та ін. 

Також для здійснення митного оформлення потрібно надати підтвердження про Державну реєстрацію медичного обладнання та виробів медпризначення. Цей документ видає Держлікслужба України. 

Відповідність приладів техрегламентам – це запорука якості та безпеки. В даному випадку слід керуватись Технічними регламентами, які затверджені постановою Кабміну від 2.10.2013р. № 753. Вони поширюються на інструменти, апарати, пристрої, матеріали, програмне забезпечення, які використовуються окремо або в поєднанні між собою. Ці прилади виробник призначив для забезпечення профілактики, діагностики та лікування, для полегшення стану під час хвороби пацієнта. Підпункт 7 пункту 2 Техрегламенту № 753 описує необхідність використання медприладів за призначенням, тобто відповідно до цілей, зазначених виробником у маркуванні або інструкції для використання. Ввезення, розмитнення медобладнання та його експлуатація дозволяється тільки у випадку повної відповідності Техрегламенту № 753, а саме встановлення, техобслуговування та використання, дотримуючись вимог національних стандартів, які відповідають гармонізованим європейським стандартам. 

 

Оподаткування медичного обладнання

Пунктом 193.1 статті 193 Податкового кодексу України визначено розмір податкової ставки для ввезення медвиробів у режимі імпорту – вона складає 7 відсотків від бази оподаткування по таким операціям:

  • Постачання та ввезення лікзасобів, які дозволені в Україні та які внесені в Держреєстр лікзасобів та Держреєстр медичної техніки і виробів медпризначення, або які мають відповідність технічним регламентам. Також обладнання повинно мати документальне підтвердження такої відповідності та виконання всіх законодавчих вимог;
  • Постачання та ввезення лікарських засобів та медвиробів або обладнання, що мають належним чином оформлений дозвіл на застосування у клінічних випробуваннях. 

Необхідність сплати податків у загальновстановленому порядку у розмірі 20 відсотків встановлюється за умови, якщо не дотримана хоч одна з вимог до митного оформлення медичної техніки. 

Умови оподаткування деяких медприладів змінені у зв’язку з дією карантину стосовно COVID-19. Наприклад, з метою припинення розповсюдження хвороби, від оподаткування додатком на додану вартість звільняються медичні вироби, які залучені до відповідного Переліку. 

Також згідно з п.38 підрозділу 2 розділу ХХ  Податкового кодексу, до 31.12.2022 р. від сплати податку ПДВ звільняються операції з першого постачання лікзасобів та медвиробів, що зазначені в Держреєстрі та введені в обіг, керуючись законодавством у сфері технічного регулювання та оцінки відповідності, або постачання у межах виконання бюджетних програм тощо. Цей пункт передбачає ввезення медприладів за програмами державних закупівель, а керує ввезення, постачання та цільове використання таких медприладів Кабінет Міністрів України.

Податкове законодавство не вибачає помилок, тому під час планування операцій з імпорту медичної техніки слід звернутись до медичного юриста за роз’ясненнями та уточненнями. 

 

Митне оформлення потребує держреєстрації медприладів, наявності необхідних дозвільних документів та відповідності техрегламентам. До завчасної підготовки та отримання документів слід залучити досвідчених спеціалістів, які можуть оперативно вирішувати поточні питання. Зверніться до юристів Law&Med, що мають великий досвід в митному оформленні медтоварів та будьте впевнені в успіху своєї справи.

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація Детальніше