Проектування медичних установ: етапи та сучасні зміни

Проектування медичних установ: етапи та сучасні зміни

Розвиток медичної сфери не можливий без інновацій в організації простору закладів охорони здоров’я. Планування медичного середовища відіграє важливу роль в формуванні якості надання медпослуг. Сьогодні поговоримо про важливість фахового проектування об’єктів в медичному бізнесі

Актуальність основних законодавчих норм

 

За останні роки Міністерство Міністерство розвитку громад та територій України оновило державні норми будівництва медичних закладів. До застарілих норм ДБН було внесено зміни, які встановлюють європейські стандарти для будівництва і реконструкції закладів охорони здоров’я. Перегляд давнішніх норм обумовлений змінами можливостей, рішень і обладнання в медичній сфері, а також загальних принципів, за якими має відбуватись будівництво і облаштування приміщень медустанов. 

В нових ДБН переглянуто вимоги:

  • Місткість палат;
  • Забезпечення палат санітарними кімнатами;
  • Перегляд спеціального обладнання для палат лікарні;
  • Інклюзивність медустанов;
  • Організація службових приміщень для працівників;
  • Проектування публічного простору (холи, зони очікування, рецепції, аптеки тощо);
  • Вентиляція і рекуперація.

Проектування і реконструкція споруд під медзаклади (незалежно від типу закладу, форми власності, підпорядкування) та приміщень медпризначення керується нормами ДБН В.2.2-10-2001.

Розвиток проекту

Проектування медустанов потребує залучення фахівців, які володіють знаннями і досвідом роботи з особливостями розташування і діяльності різних відділень клініки, та знаннями щодо особливостей проектування сучасних медичних закладів

Розробку проекту медустанови можна умовно поділити на етапи:

  1. Аналіз завдань. На цьому етапі розглядається медичне завдання, тобто всі вимоги щодо призначення медзакладу, його профілю, обсягу послуг, що планують надавати, і штатних нормативів. Будівельна компанія керується побажаннями і попередніми оцінками користувачів-медиків, після чого самостійно оцінює будівничі можливості  на обраній ділянці. В результаті попереднього узгодження формуються завдання, що стають базою для розробки проектної документації.
  2. Медична програма. На другому етапі розробляють медпрограму – комплекс приміщень з вказівкою на їх площу і штат майбутнього персоналу лікарні. До складу програми входять загальні рекомендації, які стосуються нормативних документів з будівництва та організації діяльності медустанови згідно з особливостями медичного завдання. Медпрограма – це частина технологічного завдання, тому вона містить опис всіх підрозділів об’єкта, склад та нормативну площу приміщень, детальний розрахунок штату співробітників.
  3. Оформлення проекту. На цьому етапі визначаються архітектурні, містобудівні, екологічні, інженерні рішення майбутнього закладу, розраховується кошторисна вартість та економічні показники об’єкту. Третій етап містить такі стадії:
    • Складання схем розміщення медобладнання та меблів;
    • Розробка техзавдань відповідно до обсягів споживаних медобладнанням ресурсів;
    • Техзавдання для інженерних комунікацій, в тому числі електропостачання, опалення, каналізації, медичних газів та ін.
  4. Розробка робочої документації. Детальні креслення будівельно-монтажних робіт, специфікацій та кошторису. 

 

Всі етапи планування майбутнього закладу охорони здоров’я потребують уважного ставлення до юридичної складової. Оформлення проектної документації, врахування норм законодавства щодо будівництва і реконструкції споруд та приміщень, отримання дозвільних документів краще обговорити з медичним юристом, щоб не мати правових перешкод на шляху створення медустанови. 

 

Комплексний підхід до проектування медзакладів передбачає взаємодію фахівців будівельної, медичної та юридичної сфери. В разі виникнення питань щодо правових норм будівництва, експлуатації медичної техніки, отримання дозвільних документів від державних органів звертайтесь до досвідчених спеціалістів Law&Med. Будівництво з дотриманням державних вимог стане міцною основою для стрімкого розвитку медичного закладу.  

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація Детальніше