Фінансова обгрунтованість співпраці з НСЗУ

Фінансова обгрунтованість співпраці з НСЗУ

В січні 2019 р. НСЗУ вперше розпочала укладати договори про співпрацю з медустановами. Наразі перед керівниками медичних закладів, які тільки планують підписання договору, постає питання фінансових аспектів такої взаємодії. Далі детально розглянемо цю складову співпраці.

Законодавчі основи

Згідно з Законом України від 19.10.2017 р. № 216-VIII, держава надає пацієнтам медичні послуги та лікзасоби за рахунок коштів Держбюджету за програмою медгарантій. Стаття 10 цього закону стосується питань оплати послуг:

  • На всій території України діють єдині тарифи на медпослуги, лікарські засоби та медичні вироби;
  • Держава гарантує сплату закладам охорони здоров’я за надані послуги згідно з обраним тарифом;
  • Встановлені тарифи можуть бути у вигляді глобальної, капітаційної ставки, ставки за пролікований випадок, на медпослугу або за результатами виконання договору. Ставки можуть враховуватись разом або окремо;
  • Центральні органи виконавчої влади затверджують методику розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів;

При розрахунку тарифів та коригувальних коефіцієнтів базою для визначення компонента оплати праці медичних працівників є величина, що є не меншою за 250 відсотків середньої заробітної плати в Україні за липень року, що передує року, в якому будуть застосовуватися такі тарифи та коригувальні коефіцієнти.

Для первинної допомоги тариф враховує дві складові: оплату лікувальних та діагностичних послуг (лабораторних досліджень);

Медустанова отримує сплату за надані послуги в результаті поданих звітів через електронну систему охорони здоров’я в порядку черги надходження звітів;

За рахунок коштів Держбюджету оплачуються лікзасоби, які зазначені в програмі медгарантій та є в затвердженому Кабміном Національному переліку основних лікарських засобів. Для отримання даних з зазначеного переліку медичні юристи звертаються до Постанови Кабміну від 25.03.2009 № 333.

Розрахунок фінансової обгрунтованості

Під час планування співпраці керівникам медзакладів необхідно детально ознайомитись з переліком послуг, який зазначається в обраному пакеті меддопомоги. Також потрібно уважно дослідити порядок оплати вартості медпослуг. Особливої уваги потребують такі нюанси:

  1. Держава сплачує послуги, які перелічені у специфікації. Пацієнти отримують діагностику, лікування та матеріали з обраного пакету медичних послуг. При підключенні закладу до державної програми медгараній працівники медустанови не повинні вимагати від пацієнтів оплату наданих послуг;
  2. Потреба в оплаті пацієнтами лікзасобів та медичних виробів виникає тільки у разі їх відсутності в Національному переліку основних лікзасобів.

Порядок формування вартості послуг в залежності від обраного пакету

Для первинної медичної допомоги вартість послуги – це базова ставка на 1 пацієнта на рік та коригувальний коефіцієнт:

  • «Віковий» - знижує або підвищує ставку в залежності від віку пацієнта);
  • «Бюджетний» - залежить від обсягу фінансування бюджетних держвидатків на медицину в даному році);
  • «завантаженість лікаря» - коефіцієнт використовується, коли кількість пацієнтів лікаря перевищує встановлений обсяг.

Вторинна і третинна ланка меддопомоги встановлює оплату, відштовхуючись від місячної, яка базується на середній кількості пролікованих випадків за місяць в минулому році або згідно з  встановленою НСЗУ медіанною кількістю звернень пацієнтів. Далі до цієї базової місячної плати додається сплата за кількість пролікованих випадків. Для її визначення використовується глобальна ставка за пролікований випадок із застосуванням коефіцієнтів:

  • індекс структури певних пролікованих випадків в загальній кількості наданих послуг;
  • «складність» випадка;
  • «бюджетний» коефіцієнт, який дорівнює одиниці або менше в залежності від обсягу держфінансування;
  • частка застосування глобальної ставки (на практиці часто відбувається так, що глобальна ставка за пролікований випадок застосовується лише частково).

Під час підготовки закладу охорони здоров’я до співпраці з Національною службою здоров’я в разі виникнення додаткових питань можна звернутись за роз’ясненнями до юриста НСЗУ. Процес підключення до програми державних медгарантій потребує дотримання вимог, встановлених законом, та врахування всіх юридичних нюансів.


Таким чином, для визначення фінансової обгрунтованості співпраці медичної установи з НСЗУ необхідно уважно дослідити специфікацію обраного пакету медпослуг та розрахувати розмір оплати, враховуючи відповідні тарифи та коригувальні коефіцієнти. Керівники медзакладу можуть звернутись до фахівців, що мають досвід за даним напрямком діяльності. Юристи Law&Med допоможуть провести необхідні фінансові розрахунки та здійснити процес укладання договору з НСЗУ ефективно та швидко.

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація Детальніше