Хірургічна та стаціонарна допомога в Програмі медичних гарантій на 2021 рік

Хірургічна та стаціонарна допомога в Програмі медичних гарантій на 2021 рік

З 1 квітня в Україні після розробки НСЗУ та обговорення робочими групами почала діяти Програма медичних гарантій. Для її реалізації були визначені умови та вимоги. Сьогодні ми розглянемо їх більш детально стосовно хірургічної та стаціонарної допомоги. 

Взагалі Програма медгарантій складається з декількох пакетів допомоги:

  • Екстрена;
  • Первинна;
  • Вторинна (спеціалізована);
  • Третинна (високоспеціалізована);
  • Паліативна;
  • Реабілітація;
  • Меддопомога дітям до 16 років;
  • Меддопомога в період вагітності та під час пологів.

Для отримання безкоштовних послуг у пацієнта повинна бути оформлена декларація про вибір лікаря. Більшість послуг можна отримати за направленням, але є й такі, що надаються без нього. Наприклад, при зверненні до стоматолога (але не у випадку планового лікування дорослих та/або протезування зубів), гінеколога, педіатра, нарколога, а також у разі необхідності в отриманні швидкої допомоги. 

У діючій Програмі поряд з іншими визначені умови отримання та вимоги для хірургічної і стаціонарної допомоги. Розглянемо їх окремо.

Умови та підстави надання медпослуг

Стаціонарна та хірургічна допомога надаються в медичному закладі. Підставами для цього може бути:

  1. Направлення від лікаря, обраного за декларацією або лікуючого лікаря;
  2. Доставлення пацієнта бригадою швидкої допомоги;
  3. Переведення з іншого відділення або медзакладу;
  4. Звернення пацієнта, який має невідкладний стан.

Обсяг медичних послуг

  • Первинний огляд пацієнта та визначення його подальшої маршрутизації;
  • Лабораторні дослідження, які відповідають галузевим стандартам. Це клінічний та біохімічний аналіз крові, ліпідний профіль, ревматологічні показники, аналізи сечі, тестування на ВІЛ та ін.;
  • Інструментальні обстеження: ЕКГ, ультразвукові, ендоскопічні, рентгенолонічні дослідження, МРТ. Можуть призначатись інші дослідження в залежності від потреб пацієнта;
  • Забезпечення анестезіологічним супроводом під час проведення обстежень або медичних процедур, використання ненаркотичних або наркотичних знеболювальних засобів згідно з встановленим порядком;
  • Пацієнт отримує лікзасоби з Національного переліку основних лікарських засобів;
  • Меддопомога має на меті полегшити стан людини та усунути прояви хвороби, відновити здоров’я пацієнтів;
  • Отримання меддопомоги жінками, які мають ускладнення або патологію вагітності;
  • Надання медсестринського і лікарського догляду;
  • Проведення профілактичних заходів;
  • У разі необхідності переведення до іншої медичної структури;
  • Забезпечення пацієнтів, що знаходяться на стаціонарному лікуванні, харчуванням.

Крім того, що перелічено для умов стаціонару, в пакеті хірургічної допомоги дорослим та дітям зазначається зобов’язання проводити операції, анестезіологічний моніторинг, а також інтенсивну терапію в разі виникнення загрозливих для життя станів. 

Вимоги до медичної організації, яка надає послуги

Клініка повинна мати приймальне відділення або відділення екстреної меддопомоги. Обов’язково має бути палата інтенсивної терапії з необхідним обладнанням. Лабораторні дослідження можуть проводитись як в самому закладі, так і в інших на умовах договору підряду. Медичний заклад має дотримуватись заходів для уникнення інфекцій, які пов’язані з наданням меддопомоги. Для пацієнтів, які знаходяться в палаті інтенсивної терапії, діє дозвіл на іх відвідування протягом всієї доби кожного дня тижня. Також в законодавчих документах вказані вимоги до заходів у разі виникнення інфекційних захворювань і пандемії та ін.

Якщо в медзакладі здійснюється хірургічна допомога, то до попередніх вимог додається необхідність операційного блоку і забезпечення препаратами крові. Якщо в ході операції з’являється підозра на онкологічні новоутворення, потрібно проведення забору гістологічного матеріалу для подальших досліджень.

Що стосується спеціалізації та кількості фахівців, то за місцем надання медпослуг мають бути два лікаря відповідного профілю з переліку, що вказаний в специфікації відповідного пакету медпослуг, та чотири медичних сестри стаціонару. У закладі повинні бути два лікаря-анестезіолога, один (або більше) лікар-ендоскопіст та/або лікар з ультразвукової діагностики та/або лікар-рентгенолог. В хірургічному відділенні повинні працювати ще дві особи сестри операційних та дві сестри медичних-анестезиста, а також лікар-епідеміолог.

Також слід звернути увагу на вимоги НСЗУ щодо роботи за сумісництвом  зазначеного персоналу, адже для переважної більшості лікарів та медсестер встановлено, що даний заклад має бути основним місцем роботи фахівця.

 

Медорганізація має виконувати юридичні умови своєї діяльності. Серед них - наявність ліцензії на провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Це дозвільний документ, отримання якого займає певний час. Тому керівники медустанов звертаються до медичних юристів та довіряють їм ведення цих процесів. 


Медустанови несуть відповідальність за належну організацію медичного та юридичного аспекту своєї діяльності. Тому варто довірити це досвідченим фахівцям. Спеціалісти Law&Med вирішать будь-яке питання стосовно юридичної складової медичного бізнесу і допоможуть успішному розвитку медичного закладу. 

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація Детальніше