Основні нововведення у законі про ліцензування

Тема даної публікації — медична ліцензія та зміни у процедурі її отримання. Наприкінці 2019 року було затверджено низку змін у ліцензуванніI. Нововведення зачіпають різні аспекти отримання дозвільних документів, і сьогодні я хочу розглянути у своєму блозі найбільш суттєві і важливі зміни.

МОЗ отримав повноваження зупиняти дію ліцензії 

Міністерство охорони здоров’я України як ліцензуючий орган зможе зупиняти та відновлювати дію ліцензії за наявності відповідних обставин. Для порівняння — раніше у більшості подібних випадків ліцензія анульовалася, і її треба було оформлювати з нуля. Відтепер випадки, за настання яких дію ліцензії зупиняють або анульовують чітко розмежовані.

Призупинення дії ліцензії відбуватиметься у наступних ситуаціях:

  • ліцензіат усунув порушення ліцензійних умов, які були знайдені (призупинення можливе на термін до двох місяців);
  • ліцензіат не оплатив видачу ліцензії (призупинення можливе на термін до двох місяців);
  • ліцензіат написав заяву на добровільне призупинення дії дозвільного документа (призупинення можливе на термін до шести місяців).

В останньому випадку є важливий нюанс — причиною відтермінування не має бути відхилення від усунення порушень, які були знайдені, або ж від перевірки з боку органу, що ліцензує.

Для відновлення дії ліцензії достатньо відповідної заяви, до якої за потреби додаються документи, що підтверджують усунення порушень, сплату штрафів тощо.

Введення адміністративної відповідальності для керівника

Як і раніше, керівники медичних закладів мають інформувати Міністерство охорони здоров'я України з приводу внесення змін у документи, що подавалися до ліцензуючого органа. Але відтепер за порушення цієї умови керівнику загрожуватиме адміністративна відповідальність й штраф. Більш того, дані необхідно подати впродовж терміна, визначеного ліцумовами.

Автоматизоване зберігання даних

Всі дані щодо ліцензування, зокрема подання заяви на отримання ліцензії, оформлення ліцензії, її анулювання тощо вноситимуться до автоматизованої системи — ліцензійного реєстру. Це означає, що представники медичних закладів зможуть слідкувати за оновленнями цього реєстру і, наприклад, розпочати роботу щойно в системі з’являться дані про оформлення дозвільного документа.

Відмова у розгляді документів та ліцензії

Змінами в законодавстві встановлено вичерпний перелік підстав, за яких МОЗУ видає ліцензію, залишає подані документи без розгляду, відмовляє у видачі ліцензії тощо. Зокрема, до причин відмови у розгляді ліцензійної заяви та супровідних документів було додано ще одну — наявність даних про здійснення контролю над діяльністю здобувача ліцензії резидентами країн, які є агресорами по відношенню до України.

Подання скарг 

Після введення змін з’явився ще один реєстр, корисний для тих, кого цікавить ліцензія лікаря. Мова йде про так званий Реєстр розгляду скарг здобувачів ліцензій, ліцензіатів на дії чи бездіяльність органів ліцензування. Важливим нововведенням стала саме можливість поскаржитись не лише на окремі порушення, але й на бездіяльність. У разі відмови в оформленні ліцензії оскаржити таке рішення можна протягом місяця, а в усіх інших випадках — до моменту набуття чинності.

 

З повним описом змін ви можете ознайомитись у Законі України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності» від  02.10.2019 року.

Стежте за новими публікаціями у блозі, буде цікаво!

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація