Особливості наглядової діяльності ДІЯР України

Особливості наглядової діяльності ДІЯР України

Медичні заклади, що використовують рентгенапарати і обладнання для діагностики та променевої терапії, звертаються до Держатомрегулювання за отриманням дозвільних документів. Сьогодні розглянемо наглядові процедури ДІЯР для підтримки безпеки використання медтехніки з іонізуючим випромінюванням.

Зміст діяльності ДІЯР

Державний орган з ядерної та радіаційної безпеки здійснює контроль за тим, як медичні організації дотримуються законодавчих норм щодо використання обладнання з джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ). Можна назвати основні заходи його діяльності:

  • Аналіз даних про стан радіаційної безпеки медобладнання;
  • Перевірки та обстеження медзакладу;
  • Надання розпоряджень в тому випадку, якщо є порушення в дотриманні встановлених вимог;
  • Застосування заходів до відповідальних осіб у випадку визначення порушень.

Держнагляд за об’єктами з джерелами іонізуючого випромінювання (ДІВ), які знаходяться на території України, реалізується згідно з Постановою Кабміну від 13 листопада 2013 р. № 824. Наглядові процедури проводить Держатомрегулювання та його територіальні органи. Якщо виникає потреба, до цього процесу також можуть долучитися представники інших органів держконтролю у відповідних сферах, експертні організації та консультанти.

Виконавцями діяльності держслужби є інспектори. Це фахівці, що пройшли атестацію та медобстеження. Вони отримують допуск до роботи з ДІВ і для підтвердження своїх повноважень мають відповідне посвідчення. Для фіксації результатів інспекції, висновків та порушень, додатково можуть використовуватись техзасоби. Наприклад, інструменти радіометричного контролю,  аудіо- та відеозапису, комп’ютери та ін. 

Держнагляд має принципи, за якими проводяться всі процедури. Це прозорість, об’єктивність, системність у проведенні заходів, урахування потенційної небезпеки при плануванні контрольних дій, спрямованість заходів на запобігання скоєнню правопорушень та пріоритет радіологічної безпеки. 

Зміст держнагляду полягає в тому, що проводиться фактична  перевірка та аналіз даних, які були подані в документах, передбачених законодавством. Інспектори розглядають звіти про виконання умов, за яких було видано ліцензію на рентген або іншу техніку з іонізуючим випромінюванням, звіти про стан безпеки ДІВ, повідомлення про порушення в роботі обладнання, інформацію про зміну даних медорганізації. 

Види перевірок Держатомрегулювання

  1. Планові – передбачені річним графіком держслужби та її територіального органу. 
  2. Позапланові – проводяться за наявності відповідних підстав.
  3. Комплексні – перевірка всіх або більшості питань, встановлених законодавством.
  4. Цільові – розгляд одного або кількох питань.
  5. Робочі – проводяться для детального відпрацювання цілей та розробки плану інспекційної або ліцензійної перевірки.

Для проведення наглядових заходів інспектор має надати уповноваженому представнику медзакладу посвідчення та наказ та  направлення на перевірку, в якому зафіксована мета і підстави для обстеження, а також питання, які будуть перевірятись. 

 

Висновки інспекційних заходів оформлюються протягом п’яти днів. У разі наявності будь-яких порушень законодавства держінспектор видає припис, рекомендації якого медорганізація має обов’язково виконати в зазначений термін. ДІЯР має право виставляти результати проведеного нагляду на офіційному сайті. У деяких випадках, що встановлені законодавством, держслужба може передавати дані наглядових заходів правоохоронним органам та накладати штрафи. Юридичне оформлення всіх інспекційних процедур доволі об’ємне та потребує досвіду. Тому розповсюджена практика надання медичним закладом повноважень ведення цих процесів медичному юристу.

 

Складні юридичні процеси ефективно веде консалтингова компанія. Досвідчені фахівці проводять повний супровід діяльності медорганізації в питаннях взаємодії з Держатомрегулювання. Досвідчені юристи Law&Med візьмуть на себе юридичну сторону оформлення дозвільних документів ДІЯР та ведення медзакладу під час наглядових процедур. За участю професіоналів легко досягти ефективності в будь-якій справі.

Виникли питання, зверніться письмово за консультацією

або зв’яжіться з нами через розділ контакти

Консультація Детальніше